Панна футбол: що це таке і чому ця гра набирає обертів у своїй популярності
У нашому новому матеріалі хочемо вас детальніше познайомити з рухом вуличного футболу в Україні та більше розповісти про гру у панну та її специфіку.
Гра у панну бере своє коріння з початку 2000-х. Цей різновид гри з м’ячем зародився у Нідерландах. Згодом увагу на панну звернули різноманітні спортивні бренди й почали по-різному промотувати цю гру.
Зокрема, багато хто з вас може пам’ятати рекламу різних брендів, яка почала з’являтися у середині «нульових», а у ній знімалися чимало зірок футболу. Саме там зверталася увага на вуличний футбол. Також окремо промотувалися різноманітні елементи фрістайлу, які потім гравці могли використовувати й на полі.
У середині минулого десятиліття чимало фрістайлерів, які їздили світом з промоцією вуличного футболу, завітали й до України. Після цього у 2015 році розпочалися перші турніри з панни в Україні. Відтоді це стало регулярним й почало набирати неабиякої популярності.
Про роботу Федерації вуличного футболу України у нинішній час ми запитали в її керівника Сергія Савенка.
Сергію, розкажіть як функціонує Федерація вуличного футболу у часи війни?
На жаль, зараз дійсно є проблеми. Вже третій рік поспіль ми не можемо потрапити на чемпіонат світу. До повномасштабного вторгнення у нас були всі умови для розвитку. Зокрема, почали будуватися нові майданчики. Я разом з представниками Офісу президента також взяв участь у створенні програми згідно з якою у десяти областях України повинні бути зведені Урбан парки. У них й мали знаходитися ігрові зони для панни. Встигли побудувати майданчики у Харкові та Києві. Нині проект заморожений через старт повномасштабного вторгнення. Зараз ми займаємося волонтерською діяльністю. Нещодавно був відкритий майданчик у Львові, де ми проводимо майстер-класи як для переселенців, так і для містян. Також було зроблено прихисток й на його базі відкрито зал, де також організовуються різноманітні тренування та турніри.
Чи проводяться турніри зараз?
Зараз ми робимо більший акцент саме на майстер-класах. Останні такі події відбулися у Києві, Полтаві та Олександрії. Якщо раніше до нас на турніри приходили футболісти, то зараз маємо велике бажання попрацювати з молоддю, щоб виховувати певне ком’юніті, яке займалося б саме панною.
Змагання з панни проводяться м’ячем Monta. Розкажіть більше про цю модель. Як це технічно впливає на гру?
Це перший м’яч, який був створений саме для фрістайлерів. До цього не було подібних брендів, які б виготовляли специфічні м’ячі, взуття та форму. Це був певний прорив, тому на усіх турнірах з вуличного футболу використовувався такий м’яч. Насправді, він виглядає досить оригінально, а також їм зручно грати на майданчиках для панни. На відміну від інших м’ячів він має значно кращий відскок на асфальтованій поверхні. Окрім того, Monta дуже зручний для виконання елементів з фрістайлу.
Змагання з панни проводяться у категоріях 1х1, 2х2 та 3х3. Які з них є найбільш популярною та охоплюють найбільшу аудиторію?
Звичайно, це формати гри 1х1 та 3х3. Саме у цих категоріях проводяться змагання на чемпіонаті світу.
Компанія Select є технічним партнером вашої федерації. Розкажіть як триває ця співпраця?
Так, ми співпрацюємо з Select у рамках наших турнірів та майстер-класів. Зокрема, отримуємо м’ячі та інше екіпірування. Загалом, дійсно хочеться промотувати вуличний футбол разом й заохочувати як дітей, так і доросліше покоління грати у панну.